Crusader Kings III CZ/SK

Crusader Kings III – Otázky a odpovědi (FAQ)

Ze života pařana

Série Crusader Kings patří do žánru „grand strategy“, a přestože je u třetího dílu patrný posun k uživatelské přívětivosti, může být hra zejména pro nové hráče stále náročná. Dá se říci, že i po desítkách a stovkách odehraných her může hráč neustále objevovat něco nového a mnohdy si ani ostřílení vladaři nejsou jistí, proč mělo to či ono rozhodnutí právě takový efekt nebo proč jim hra nepovolí provést určitou věc. V tomto příspěvku budu postupně přidávat odpovědi na časté otázky hráčů Crusader Kings III.

Pokud zde nenajdete odpověď na svou otázku, můžete se přidat do naší skupiny na Facebooku a zeptat se tam: https://www.facebook.com/groups/crusaderkingsczsk

Otázka: Proč nemůžu se svou armádou raidovat okolní země? Všude ukazují, že musím u armády zapnout režim raidu, ale já tam to tlačítko vůbec nemám.
Odpověď: Pokud chceš raidit, musíš hrát za kmen (tribal). Například jako křesťanský feudální panovník už nájezdy podnikat nemůžeš (z této pozice se jim budeš spíše bránit).

Otázka: Jak získám některé traity? Například Strong nebo Shrewd?
Odpověď: Vlastnost Strong by měla vypadnout po události u kmenových náboženství – Holding mystical communion / Seek aid of the spirits (umožní získat Strong, Shrewd, Possessed, Ill).
Tyto události jdou ale aktivovat jen u pohanských církví u kmenů. Nejspíš bude také nějaká šance (nepotvrzeno), že tyto vlastnosti se objeví po nějaké události, když má postava nějaké dispozice (silný rytíř/maršál -> šance na Strong).
Někteří hráči uvádějí, že získali trait Strong po překonání nemoci, pokud se nepokusili o léčbu.

Otázka: Při dědění se mi neustále rozpadá říše a jako následník ji musím znovu sjednocovat a bojovat proti vlastním příbuzným. Dá se tomu nějak zabránit?
Odpověď: Záleží na vybraném následnictví. Změna následnictví není vždy jednoduchá záležitost (následnictví musí být vyzkoumané v dané kultuře, záleží na Crown Authority…). Často bývá výhodné raději celou říši „zastřešit“ jedním císařským titulem tak, aby hráč jako dědic zdědil především císařský titul. Cesta k císařskému titulu ale bývá také trnitá, takže se v prvních generacích rozbrojům mezi sourozenci nevyhnete. Pokud už jeden císařský titul máte, nesnažte se vytvářet další – opět by to mohlo způsobit dělení říše po smrti vladaře.

Otázka: Jak můžu vytvořit novou državu (holding)? Nikde v nabídkách to nevidím.
Odpověď: Pokud hraješ za náčelníka kmene (tribal), nelze vytvářet nové kmeny jako državy. Můžeš jen stavět budovy v existujících državách. Další državy můžeš vytvářet až po přechodu na feudální systém.

Otázka: Chtěl bych upravit některá nastavení a omezení hry, jako jsou počty aliancí nebo třeba diplomatickou vzdálenost, na kterou mohu interagovat s ostatními. Je na to nějaký mod?
Odpověď: Podobné parametry jsou nastaveny v souboru Crusader Kings III\game\common\defines\00_defines.txt
Obsahuje i nastavení MAXIMUM_DIPLOMATIC_RANGE. Před úpravami je určitě dobré si pořídit zálohu souboru. Je možné dokonce změnit i datum ukončení hry a hrát mnohem déle. V případě zásahů do souboru každopádně nedostaneš achievementy.

Otázka: Posílám do bitvy více armád a celému „svazu“ armád nakonec velí neschopný velitel.
Odpověď: S nepřítelem by se vždy měla jako první střetnout armáda, které velí nejschopnější velitel (s co nejvyšší hodnotou „Commander Advantage“). Ostatní posílej do boje až těsně za touto armádou.

Commander Advantage

Otázka: Jeden z vazalů je mnohem slabší než já, najednou proti mně povstal a má mnohem více vojáků, než kolik by měl mít ze svých „levies“ (když mi měl pomáhat ve válkách, nikdy mi neposlal ani zlomek toho, s čím proti mně vytáhl).
Odpověď: Nejspíš si najal nějaké žoldáky. Peníze jsou velmi dobrou zbraní, a pokud jich má dostatek, může si troufnout i na mnohem silnějšího soupeře. Je dobré na kartě soupeře sledovat, jak se v průběhu zdlouhavé války vyvíjí jeho finanční situace. S trochou štěstí válka vyčerpá jeho pokladnu a nakonec ho žoldáci opustí.